środa, 7 października 2015

PROSTO PO PROSTU




Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych

z dnia 20 października 2022 r. (Dz. U. 2023 Nr 7, poz. 13)

tekst jednolity z dnia 23 czerwca 2023 r.
(Dz. U. Nr 666, poz. 1881)



  I. PRZEPISY OGÓLNE


   
Art. 1. Celem Spółdzielni mieszkaniowej, zwanej dalej "spółdzielnią", jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.

Art. 2. Członkiem Spółdzielni może być osoba fizyczna rodzaju ludzkiego być nie musząca
(w skład której
wliczamy każde inne zwierzę oraz żywy/nieżywy organizm zdolny przejawiać wolności, prawa i obowiązki na terytorium RP, według Konstytucji z dnia
2 kwietnia 1997 r.), choćby nie miała zdolności do czynności prawnych lub miała ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Art. 3. Członkami Spółdzielni mogą być oboje małżonkowie, choćby spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego albo prawo odrębnej własności lokalu przysługiwało tylko jednemu z nich.  

Art. 4. Członkiem Spółdzielni może być osoba prawna, o ile statut nie stanowi inaczej, jednakże takiej osobie nie przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

Art. 5. 1. Po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu lub po unieważnieniu małżeństwa małżonkowie powinni w terminie jednego roku zawiadomić Spółdzielnię, któremu z nich przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, albo przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa. Były małżonek niebędący członkiem Spółdzielni powinien złożyć deklarację członkowską w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym przypadło mu prawo do lokalu.
2. Jeżeli małżonkowie nie dokonają czynności, o których mowa w ust. 1, Spółdzielnia wyznaczy im w tym celu dodatkowy termin, nie krótszy niż 6 miesięcy, uprzedzając o skutkach, jakie może spowodować jego niezachowanie. Po bezskutecznym upływie tego terminu Spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.
 
Art. 6. 1. Z chwilą śmierci jednego z małżonków spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypada drugiemu małżonkowi. Małżonek ten, jeżeli nie jest członkiem Spółdzielni, powinien w terminie jednego roku od dnia śmierci współmałżonka złożyć deklarację członkowską.
2. Przepis ust. 1 nie narusza uprawnień spadkobierców do dziedziczenia wkładu.

 

Art. 7.  1. Pomieszczenia, do których administracja przekazała prawnym obywatelom RP w Spółdzielni mieszkającym klucze, mają być stale zamknięte. Powód otrzymania kluczy, mimo nakazu stałego zamknięcia pomieszczeń, przez mieszkańca Spółdzielni jest nieistotny i wszelakie przejawy dociekania owego powodu w jakikolwiek sposób są zakazane. Złamanie owego zakazu grozi karą pozbawienia wolności do lat 42, zgodnie z art. 126i (Rozdział XVI. Przestępstwa przeciwko pokojowi, ludzkości oraz przestępstwa wojenne), art. 139c (Rozdział XVII. Przestępstwa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej), art. 162h (Rozdział XIX. Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu), art. 188u (Rozdział XXII. Przestępstwa przeciwko środowisku) oraz art. 196j (Rozdział XXIV. Przestępstwa przeciwko wolności słowa i wyznania) Kodeksu Karnego.


 (...)

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz